Bezpieczeństwo pieszych 2022

Trwają policyjne działania "NURD"

Dzisiaj na drogach Rybnika i powiatu rybnickiego są przeprowadzone działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądają się, czy „niechronieni” nie łamią przepisów kodeksu drogowego. Akcja potrwa do godziny 22.00.

Policyjne działania prowadzone są od 6.00, a ich celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD) oraz podniesienie świadomości pieszych w zakresie zagrożeń na drodze. Podczas działań, mundurowi obserwowują skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne.

Działania (NURD) wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo - nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 
  • Awatar.
Powrót na górę strony