Kontrole autokarów

Kontrole autokarów przed wyjazdem wakacyjnym

Rybnicka policja informuje, że zgodnie z przyjętymi zasadami, policjanci na prośbę organizatora wyjazdu lub przewoźnika, dokonują kontroli autokarów na Dworcu Komunikacji Miejskiej w Rybniku przy ul. Budowlanych. Potrzebę kontroli należy zgłosić co najmniej z 48 godzinnym wyprzedzeniem w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Niezwykle ważnym elementem troski o bezpieczeństwo w okresie wakacji, są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na wypoczynek. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto powiadomić policjantów o planowanym wyjeździe. W Rybniku kontrole autokarów przeprowadzane są na Dworcu Komunikacji Miejskiej przy ulicy Budowlanych - stanowisko nr 1 (komunikacja międzynarodowa).

Potrzebę kontroli autokaru należy zgłosić co najmniej z 48 godzinnym wyprzedzeniem

w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Adres e-mail: rd@rybnik.ka.policja.gov.pl

Telefon: 47 8557 290

Przypominamy rodzicom i opiekunom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - należy wówczas na miejsce wezwać Policję.

Wykaz punktów kontroli na terenie całego kraju znajdziecie Państwo na stronie Komendy Główniej Policji.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Wyjazdy wakacyjne to nie tylko wyjazdy zorganizowane, to także wyjazdy indywidualne.

Dlatego Kierowco sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje, ale także sam przygotuj się do podróży:

  • Bądź wyspany i wypoczęty,
  • W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy,
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie,
  • Pamiętaj, że rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje, dlatego ogranicz je do minimum, 
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu,
  • Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Coraz lepsze samochody, wyposażone w technologie wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia i odpowiedzialności. Jak sama nazwa wskazuje, one tylko wspomagają jazdę. Bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa przede wszystkim na kierowcy.
Powrót na górę strony