Policjanci o bezpieczeństwie podczas ferii
Jak bezpiecznie spędzić czas na zimowisku, stoku narciarskim lub podczas pobytu w domu, korzystając z internetu czy w czasie zabawy z kolegami? W minionym tygodniu, o bezpieczeństwie podczas ferii, rozmawiali rybniccy mundurowi z dziećmi i młodzieżą. Spotkania odbyły się w ramach akcji: „Bezpieczne ferie 2016”.
W trakcie spotkań, rybniccy dzielnicowi i policjant zajmujący się profilaktyką społeczną, uczyli dzieci, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Przypominali o konieczności noszenia odblasków i jazdy samochodem w foteliku z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku, w domu i w kontaktach z obcymi. Przestrzegali dzieci i młodzież przed wchodzeniem na lód, a także apelowali o rozwagę podczas zabaw ze śnieżkami. Omawiano również jakie zagrożenia mogą się przytrafić dzieciom i młodzieży, gdy niewłaściwie korzystają z internetu. W czasie spotkań ze starszymi klasami i młodzieżą gimnazjalną, poruszane były również tematy odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Mundurowi omówili najczęstsze przestępstwa internetowe oraz przedstawili podstawowe sposoby zabezpieczeń. Rozmowy z młodzieżą na ten temat są bardzo ważne, gdyż to właśnie oni są przede wszystkim użytkownikami urządzeń multimedialnych, a co za tym idzie internetu. Poruszane zostały między innymi tematy portali społecznościowych, ściągania i udostępniania plików w internecie, a także publikowanie cudzego wizerunku. Policjanci zwrócili młodzieży szczególną uwagę na to, że każdy ma prawo wykorzystywać Internet do własnego rozwoju czy zabawy, jednak łamiąc obowiązujące prawo ponosi także odpowiedzialność za swoje działania.
Aby zapewnić sobie bezpieczne "życie w sieci„ wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek:
- Aktualizuj system i aplikacje innych producentów.
- Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych na płycie CD, DVD lub zewnętrznym nośniku USB.
- Nie odpowiadaj na e-maile ani wiadomości wysyłane za pośrednictwem portali społecznościowych, jeżeli nie znasz ich nadawcy.
- Nie klikaj załączników do wiadomości e-mail ani obiektów wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych przez nieznanych nadawców.
- Nie klikaj odsyłaczy (linków) w wiadomościach wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej ani komunikatorów internetowych. Wpisuj adresy bezpośrednio do przeglądarki internetowej.
- Nie podawaj informacji osobowych w odpowiedzi na maile, nawet jeżeli wyglądają na oficjalne wiadomości.
- Dokonuj zakupów oraz transakcji bankowych na bezpiecznych stronach. Ich adresy zaczynają się od ciągu znaków ’https://’, a w oknie przeglądarki wyświetlana jest symbol kłódki.
- Używaj innych haseł na różnych stronach internetowych lub serwisach, z których korzystasz. Twórz hasła, które składają się z więcej niż 5 znaków i zawierają liczby, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery. Nie twórz nowych haseł na podstawie starszych (np. "hasło1", "hasło2") i unikaj takich, które można łatwo odgadnąć. Nie zdradzaj nikomu swoich haseł.
- Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego.
- Nie publikuj w sieci dokumentów zawierających dane osobowe (dowód osobisty, paszport, karty płatnicze)