Wiadomości

Podsumowanie akcji „Znicz 2016”

Data publikacji 03.11.2016

W trakcie sześciodniowej akcji „Znicz 2016”, nad zapewnieniem bezpieczeństwa osób odwiedzających groby swoich najbliższych, czuwało ponad 600 policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Mundurowi kontrolowali stan techniczny pojazdów, zwracali uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz sprawdzali stan trzeźwości kierujących. Pomagali w bezpiecznym dotarciu do celu podróży. Kierowali ruchem w okolicach największych rybnickich nekropolii.

Akcja „Znicz 2016” rozpoczęła się w piątek, 28 października i trwała do środy, 2 listopada. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie działań nad naszym bezpieczeństwem czuwali policjanci wydziału ruchu drogowego oraz mundurowi z innych wydziałów, wspierani przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

1 listopada mundurowi rybnickiej komendy oraz komisariatów, patrolowali okolice cmentarzy i parkingów, dbając o mienie i bezpieczeństwo odwiedzających je osób. Policjanci ruchu drogowego czuwali nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, kierowali ruchem ulicznym, bowiem przy największych cmentarzach w mieście i powiecie zmieniła się organizacja ruchu. Policjantów wspomagali funkcjonariusze Straży Miejskich. Więcej paroli ruchu drogowego było również na trasach wlotowych i wylotowych z miasta. W czasie kontroli stróże prawa zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

W trakcie przedłużonego weekendu, na rybnickich drogach nie doszło do żadnego wypadku. Odnotowano natomiast więcej niż w ubiegłym roku kolizji, których było 43, podczas gdy w roku 2015 – 23. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest utrzymująca się nadal na wysokim poziomie liczba kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy po alkoholu. W tym roku zatrzymano 6 takich kierujących, podczas gdy w rok wcześniej było ich 4. Niejednokrotnie kierowcy po zakrapianym obiedzie, czy kolacji, podróżują z całą swoją rodziną, która zgadza się na to, że pijany za kierownicą naraża ich życie i zdrowie, stanowi też zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jako pasażerowie i świadkowie nie bądźmy obojętni i nie tolerujmy takich sytuacji! Nie pozwalajmy osobom po alkoholu zasiadać za kierownicą!
Powrót na górę strony