Dzielnicowi na spotkaniu z uczniami gimnazjum
Dzielnicowi z komisariatu policji w Rybniku-Boguszowicach uczestniczyli w spotkaniu z uczniami Gimnazjum nr 5 w Rybniku. Prelekcja w całości poświęcona była tematyce bezpieczeństwa w internecie oraz odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz „Razem bezpiecznej”.
Podczas spotkania w Gimnazjum nr 5 w Rybniku asp.szt. Arkadiusz Góralczyk i st.sierż.Marek Szulc, rozmawiali z młodzieżą o cyberprzemocy oraz odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne.
Mundurowi wytłumaczyli biorącym udział w spotkaniu, czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Nie zabrakło także rad, co zrobić, gdy ktoś oszuka nas podczas zakupów przez internet oraz jak reagować na agresję słowną w sieci. Dzielnicowi uświadomili młodzieży, jaką odpowiedzialność mogą ponieść za popełnione czyny karalne.
Wizyta dzielnicowych była też okazją do przybliżenia młodzieży zasad działania aplikacji „Moja komenda” umożliwiającej wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Rozmawiano również o programie „Dzielnicowy bliżej nas” i o roli dzielnicowego w społeczności lokalnej.
Cyberprzemoc, to przemoc przy użyciu mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonu komórkowego. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych ludzi. Można mówić o lekkiej formie, która opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści. Przede wszystkim jest to wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Drastyczniejszą formą jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, sporządzanie witryn internetowych, czy wpisów na forach dyskusyjnych. Inną formą jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie go w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Formą cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś w sieci.