„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” - debata w Czerwionce-Leszczyny
W Czerwionce-Leszczyny odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu uczestniczyli policjanci oraz przedstawiciele lokalnych władz i lokalnej społeczności, którzy wspólnie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Podczas debaty mundurowi omówili funkcjonowanie aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”, a także przybliżyli uczestnikom spotkania nową koncepcję pracy „Dzielnicowy bliżej nas".
W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zostało zorganizowane przez policjantów z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach. W debacie uczestniczyli policjanci, przedstawiciele lokalnych władz i lokalnej społeczności oraz przedstawiciele placówek oświatowych.
Uczestników spotkania przywitał Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku podinsp. Mirosław Jordan. Komendant wyjaśnił uczestnikom, że celem spotkania będzie zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję, bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zanim rozpoczęła się debata, Komendant Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach mł.insp. Roman Chlubek, omówił stan bezpieczeństwa w mieście oraz gminie.
Następnie mundurowi przybliżyli uczestnikom debaty funkcjonalność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania Policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu oraz aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z dzielnicowymi. W trakcie debaty poruszone zostały także założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz innych przedsięwzięć, podejmowanych przez Policję i samorządy na rzecz bezpieczeństwa. Po raz kolejny została podkreślona rola dzielnicowego jako pierwszego ogniwa kontaktu na linii Obywatel – Policja.
Następnie rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami spotkania, której celem było poznanie opinii i oczekiwań lokalnego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz jego okolicy. W dyskusji wymieniono informacje, które posłużą do wypracowywania wspólnych metod zapobiegania najbardziej uciążliwych dla mieszkańców zdarzeń i zaplanowanie działań odpowiadających na aktualne zagrożenia, z uwzględnieniem szczególnej roli dzielnicowego.