Wiadomości

O czym musimy pamiętać podczas wakacji?

Data publikacji 11.07.2017

Wypadki drogowe z udziałem pieszych są kojarzone z okresem jesienno – zimowym, kiedy wcześnie robi się ciemno, szaro, pada deszcz i niejednokrotnie powstają mgły. Ale czy latem jest bezpiecznie? Niestety ale okazuje się, że w okresie letnim piesi w szczególny sposób są narażeni na potrącenie z uwagi na wzmożony ruch związany z okresem wakacyjnym. Nie bez znaczenia pozostaje również prędkość pojazdów, oślepiające słońce, a po zmroku brak elementów odblaskowych u pieszych.

O czym powinni pamiętać kierowcy?

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

Jak powinni zadbać o siebie piesi?

Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo po zmroku wystarczą elementy odblaskowe, poprawiające widoczność pieszych co to pozwala kierowcy szybko w razie potrzeby zareagować. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

Po raz kolejny apelujemy do zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego o uwagę i ostrożność za kierownicą. Przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych oraz zachowanie szczególnej uwagi, gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych. Chwila naszego roztargnienia może mieć tragiczne konsekwencje. Pamiętajmy, że dla pieszego, zderzenie z samochodem może mieć poważne skutki nawet przy małych prędkościach.

Przypominamy rowerzystom, że przejeżdżanie przejścia dla pieszych jest zabronione. Rowerzyści przed przejściem dla pieszych mają obowiązek zatrzymać się, zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę ulicy.

Z kolei do pieszych apelujemy o to, aby przed wejściem na jezdnię upewnić się, czy zdążymy przejść, nim nadjedzie pojazd. Pamiętajmy, że kierowca od momentu zauważenia pieszego musi mieć czas na wyhamowanie samochodu. Apelujemy także do pieszych, aby po zmroku, dla własnego bezpieczeństwa, używali elementów odblaskowych. Pamiętajmy, że to każdy z nas wyjeżdżając na drogę jest odpowiedzialny za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego i to od jego decyzji zależy życie i zdrowie innych.

 

Powrót na górę strony