Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem, na ich uprawnienia i potrzeby. Wzorem lat poprzednich rybniccy stróże prawa wezmą udział w tym przedsięwzięciu. Policjanci przez cały tydzień będą prowadzić dyżury informacyjne.
Akcja związana jest z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Tak jak i w latach ubiegłych, rybniccy stróże prawa aktywnie włączają się w przebieg tego przedsięwzięcia. Policjanci przez cały tydzień w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku przy ulicy Plac Armii Krajowej 5 w godzinach 6.00 – 22.00, będą udzielać porad osobom, które padły ofiarą przestępstwa.
Pełną listę miejsc, gdzie będą pełnione dyżury (z podziałem na województwa) można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.