Podziękowania dla rybnickich dzielnicowych
"(...) chciałam bardzo podziękować pani Katarzynie Musiolik która wraz ze swoją koleżanką bardzo mi swego czasu pomogła. Obie Panie wysłuchały, przeanalizowały i uświadomiły mi wiele spraw (...)”. Wdzięczność za szybką i skuteczną pomoc rybnickich dzielnicowych dotyczącą przemocy w rodzinie, kobieta wyraziła w podziękowaniu, które trafiło na ręce pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.
Na ręce pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku podinsp. Mirosława Jordana, wpłynęły podziękowania dla dzielnicowych rybnickiej komendy - st.sierż. Katarzyny Musiolik i st.sierż. Danuty Kalusek-Szebel. Przesłane zostały przez kobietę, która w ten sposób chciała podziękować policjantkom za pomoc, zrozumienie i profesjonalne podejście do sprawy. Takie wyrazy uznania bardzo nas cieszą i dodają sił do dalszego, wzorowego pełnienia służby.
"(...) chciałam bardzo podziękować pani Katarzynie Musiolik która wraz ze swoją koleżanką bardzo mi swego czasu pomogła. Obie Panie wysłuchały, przeanalizowały i uświadomiły mi wiele spraw, automatycznie założyły "niebieską kartę". Obie Panie policjantki są osobami w pełni kompetentnymi, pracują z zaangażowaniem i przede wszystkim chcą pomóc (...)".
* * *
Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna." - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a "władza" sprawcy systematycznie się zwiększa.
Pamiętaj!
Chcąc skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przede wszystkim przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Wszelkie potrzebne informacje dotyczącej przemocy w domu i rodzinie można uzyskać na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" w zakładce POMOC. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do Państwa problemów. Każdorazowo, gdy pojawiają się pytania dotyczące przemocy w rodzinie można skontaktować się z swoim dzielnicowym i z nim porozmawiać na temat niepokojącej nas sytuacji rodzinnej. Dzielnicowy wytłumaczy, w jaki sposób można pomóc w rozwiązaniu problemu. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda. W przypadku znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje prokuratura i sąd. Oprawcy, poza tym że mogą trafić za kratki nawet na 5 lat, mogą też zostać zobowiązani do natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów, może również zakazać podejrzanemu zbliżania się do ofiary przestępstwa.
Jeżeli nie znasz jeszcze swojego dzielnicowego i nie posiadasz jego danych kontaktowych, to informacje te znajdziesz w zakładce Twój dzielnicowy, na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Rybniku lub w aplikacji Moja Komenda, którą można pobrać na telefon komórkowy.
APELUJEMY!
Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.
Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.