Czy wiesz, że?
Czy wiesz, że czynnikiem zwiększającym skłonność do przemocy wobec bliskich jest fakt uzależnienia lub nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych?
Sytuacja ta dotyczy zarówno sprawcy jak i osoby doznającej przemocy, w szczególności, gdy zjawisko obejmuje obydwoje partnerów. Sprawcy przemocy w rodzinie często znajdują się w stanie nietrzeźwości. Nawet 81% z nich stosuje przemoc będąc pod wpływem alkoholu. Wiąże się to z upośledzoną kontrolą zachowań agresywnych. Spożywanie alkoholu może redukować zahamowania i wyzwalać zachowania dewiacyjne. Często negatywnie zmienia również aktywność mózgu, co wiąże się z rozwojem zachowań agresywnych. Dodatkowo, przewlekły alkoholizm może prowadzić do dysfunkcji kory mózgowej, a w szczególności płata skroniowego, co również sprzyja patologicznym zachowaniom.
Pamiętaj, że bycie pod wpływem alkoholu nie stanowi przesłanki do złagodzenia kary za stosowanie przemocy wobec bliskich, a wpływać może na jej zaostrzenie. Alkoholizm jest chorobą i w przypadku nadużywania alkoholu warto jest zgłosić się do lekarzy specjalistów.
O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?": http://policja.pl/pol/aktualnosci/178486,Czy-wiesz-ze-nowy-projekt-informacyjno-edukacyjny-Policji.html
Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl