Bezpieczny powrót do szkoły! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Wiadomości

Bezpieczny powrót do szkoły!

Data publikacji 03.09.2020

Po beztroskim wypoczynku dla dzieci i młodzieży nadchodzi czas nauki. Z kolei dla policjantów koniec wakacji i początek roku szkolnego, to czas w którym w sposób szczególny troszczą się o najmłodszych uczniów i ich bezpieczną drogę do szkoły. Apelujemy też do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi pociechami i odpowiednio przygotowali swoje dzieci na tą ważną dla nich drogę.

Od 1 września policjanci prowadzą działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Stróże prawa czuwają nad bezpieczeństwem dzieci idących do i ze szkoły. Mundurowi zwracają uwagę na zachowania uczniów, ale też dyscyplinują kierowców. Kontrolują stan trzeźwości osób przewożących dzieci do szkoły oraz sprawdzają sposób przewożenia dzieci. Tam gdzie trzeba, osobiście pokazują najmłodszym, jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

Rybniccy policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci w rejonie szkół.

Ponadto policjanci w pierwszych tygodniach września, odwiedzą w szkołach podstawowych pierwszoklasistów, dla których rozpoczyna się nowy okres w życiu. Aby był bezpieczny, stróże prawa wspólnie z dziećmi, w czasie spotkań, omówią i wybiorą najwłaściwsze sposoby zachowań, zarówno na drodze jak i w miejscu zamieszkania, placu zabaw, a także w kontakcie z osobami obcymi. Wskażą zagrożenia oraz sposoby pozwalające na ich uniknięcie. Wszystko po to, aby droga do i ze szkoły była dla nich zawsze bezpieczna.

Trwa akcja "Bezpieczna droga do szkoły".

Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby poprzez systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności. Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i to od nas dziecko uczy się najwięcej. Bardzo często najmłodsi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach powodują wzrost zagrożenia i niekiedy kończą się tragicznie.