Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 14.09.2021

Po wakacyjnej przerwie uczniowie powrócili do szkół. Od początku września w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych odbywa się większy ruchu samochodów, jak i pieszych. Apelujemy o ostrożność, przepisowe korzystanie z dróg oraz o zwracanie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników dróg, przede wszystkim dzieci i młodzież.

Powrót do szkoły, szczególnie po tak długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. W związku z powrotem dzieci do szkół większe natężenie ruchu drogowego można zaobserować nie tylko przy samych szkołach, ale w całym mieście, dlatago wyjeżdżając rano do pracy warto zrobić to kilkanaście minut wcześniej. W pierwszych dniach września, policyjne patrole pełnią służbę w rejonach szkół oraz zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy o ostatnich zmianach w kodeksie drogowym!

Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

  • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
  • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.
  • Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych. Istnieje też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Powrót na górę strony