Wiadomości

Tymczasowy areszt za podłożenie urządzenia wybuchowego

Data publikacji 28.09.2021

Na wniosek śledczych i prokuratora rybnicki sąd tymczasowo aresztował 41-latka, który poprzez skonstruowanie urządzenia wybuchowego usiłował je zdetonować na posesji mieszkańca Rybnika. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu ludzi i mieniu wielkich rozmiarów oraz za posiadanie substancji psychotropowych, kradzież, włamanie oraz posiadanie amunicji, grozi mu do 8 lat więzienia. Mężczyzna przyznał się do winy...

W minioną środę około 14.00 dyżurny rybnickiej komendy otrzymał zgłoszenie o podłożeniu podejrzanego przedmiotu. Do zdarzenia doszło na jednej z posesji przy ulicy Janasa w Niedobczycach. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci rybnickiej komendy z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, jak również przewodnik z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Znaleziony przedmiot mógł zagrażać mieszkańcom okolicznych budynków, w związku z czym podjęto decyzję o ewakuacji osób z 3 budynków oraz zamknięciu odcinka pobliskiej drogi. Na miejsce skierowano policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Katowic, którzy ostatecznie zabezpieczyli i przetransportowali przedmiot w bezpieczne miejsce. Po wykonaniu eksperymentu procesowego na poligonie w Katowicach potwierdzono, że jest to urządzenie wybuchowe, które ostatecznie zostało zneutralizowane.

Kryminalni z Rybnika ustalili i zatrzymali podejrzanego, który skonstruował i podrzucił niebezpieczny przedmiot na teren posesji mieszkańca Rybnika. Na wniosek śledczych i prokuratora 41-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W toku przeszukania śledczy znaleźli w jego mieszkaniu substancje psychotropowe oraz amunicję kalibru 9 mm. Rybniczanin usłyszał także zarzut kradzieży z włamaniem na budowę w powiecie rybnickim, skąd skradł mienie o wartości blisko 15 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz kara do 8 lat więzienia.

  • Służby na miejscu poligonu w Katowicach.
  • Policjanci za miejscu znalezienia niebezpiecznego przedmiotu.
  • Służby zabezpieczają teren w rejonie posesji, gdzie został podrzucony przedmiot, który mógł zawierać niebezpieczny ładunek.
Powrót na górę strony