Wiadomości

Bezpieczne ferie 2023

Data publikacji 10.01.2023

Od 16 stycznia w województwie śląskim rozpoczną się zimowe ferie. Dla dzieci i młodzieży jest to bez wątpienia czas odpoczynku i zabawy. Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać, ale pamiętajmy: zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.

Od 16 stycznia w województwie śląskim rozpoczną się zimowe ferie. Dla dzieci i młodzieży jest to bez wątpienia czas odpoczynku i zabawy.

Mundurowi zachęcają do udziału w trwającym już konkursie „Śnieżny dekalog”.

Grafika przedstawia autobus oraz samochód osoby jadący po ośnieżonej drodze. Na górze napis Bezpieczne ferie

Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać, ale pamiętajmy: zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.

Celem prowadzonych przez policjantów drogówki działań w czasie ferii zimowych jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Natomiast piesi muszą pamiętać o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie.

Powrót na górę strony