Wiadomości

Razem przechodzą na emeryturę

Data publikacji 03.02.2023

Aspirant sztabowy Filip Waśniewski wraz ze swoim owczarkiem niemieckim "Ibajonem" razem przechodzą na zasłużoną emeryturę. Mają razem na swoim koncie wiele sukcesów. Teraz, po 9 latach służby, czworonóg będzie odpoczywał w domu swojego opiekuna, który jako mundurowy służył 25 lat w Policji. Drugi owczarek belgijski „Jarik”, którego również przewodnikiem był policjant, pozostaje w dobrej formie i nadal będzie w służbie pod opieką asp. Szymona Wieczorka.

10-letni owczarek niemiecki – Ibajon rozpoczął służbę w 2014 roku, od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach na kursie specjalistycznym psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Po zakończonej adaptacji, przez kolejne lata dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika, powiatu rybnickiego, a także Śląska. „Ibajon” podczas 9-letniej służby, wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Filipem Waśniewskim, który po 25-latach służby odchodzi na emeryturę, uczestniczyli w zabezpieczeniach imprez masowych, wizytach VIP-ów oraz innych imprezach kulturalno – rozrywkowych. W przypadku interwencji dotyczących podejrzenia podłożenia ładunków wybuchowych, „Ibajon” wraz ze swoim przewodnikiem, jako pierwszy wchodzłi do pomieszczeń i sprawdzał oraz weryfikował swoim psim nosem zagrożenie. Jego specjalizacją były również niewybuchy, pozostałości po II Wojnie Światowej. Wówczas zwierze pomagało w ich identyfikacji.

Policyjny „Ibajon” odchodzi do cywila, ale nie rozstaje się ze swoim przewodnikiem. Podczas 9 lat współpracy, zawiązała się między nimi silna więź i asp.szt. Filip Waśniewski nie wyobraża sobie, by rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymał 10-letni „Ibajon” z okazji zakończenia służby. Prezenty i podziękowania dla policyjnego duetu od Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku – insp. Rafała Głucha wręczył podkom. Damian Przybyła — Naczelnik Wydziału Prewencji rybnickiej komendy.

W służbie pozostał drugi podopieczny asp. szt. Filipa Waśniewskiego, owczarek belgijski „Jarik”, który pozostanie pod opieką przewodnika — asp. Szymona Wieczorka z rybnickiej jednostki.

  • Asp. szt. Filip Waśnniewski, przewodnik psa służbowego wraz z Ibajonem.
  • Naczelnik Wydziału Prewencji - komisarz Damian Przybyła składa podziękowania dla aspiranta sztabowego Filipa Waśniewskiego za długoletnią służbę.
  • Pamiątkowe zdjęcie aspiranta sztabowego Filipa Waśniewskiego wraz z Ibajonem z okazji przejścia na emeryturę.
  • Naczelnik Wydziału prewencji podczas pożegnania policjanta, który wraz ze swoim psem przechodzi na emeryturę.
  • Pamiątkowe zdjęcie przez komendą.
  • Pamiątkowe zdjęcie dla przewodnika psa służbowego z okazji odejścia na emeryturę.
Powrót na górę strony