Wiadomości

Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy

Data publikacji 26.11.2023

22 listopada 2023 roku policjantka z rybnickiej komendy spotkała się z seniorami w Zameczku w Czerwionce Leszczynach przy ul. Księdza Adolfa Pojdy 35. Asp. szt. Angelika Strzebinczyk prowadziła event pod nazwą "Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy", który wpisuje się w kampanię #ZnamTeNumery. Na spotkaniu poruszono wiele ciekawych i ważnych tematów.

W ramach panelu „Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy" rybnicka mundurowa spotkała się z seniorami z Czerwionki-Leszczyn. Policjantka poruszyła ważne zagadnienia, które mogą pomóc w przyszłości obecnym na miejscu seniorom uniknąć zagrożeń i utraty majątku na rzecz oszustów. Przestępcy działający metodami na na wnuczka, policjanta, urzędnika i innych nieustannie próbują wyłudzić pieniądze dzwoniąc do wybranych osób. Asp. szt. Angelika Strzebinczyk powiedziała co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą takich oszustów. Omówiła metody ich działania i poinformowała seniorów w jaki sposób powinni postępować w przypadku, gdy dotknie ich taka sytuacja.

Celem akcji jest wczesne powiadamianie mieszkańców na temat oszustw róznymi metodami poprzez wykorzystanie dostępnych kanałów informacyjnych. Do powiadamiania mieszkańców została wykorzystana aplikacja oraz system wysyłania wiadomości SMS. „Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze – Rozłącz się!

Wydarzenie to wpisuje się także w kampanię #ZnamTeNumery 

Pamiętajmy, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta i próbuje wyłudzić od nas pieniądze, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. 

Ponadto:

  • Pamiętajmy, że jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną.
  • Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
  • Pamiętajmy, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, przekazanie ich nieznanej nam osobie, czy wyrzuceniu przez okno.
  • Pamiętajmy, żeby nie udostępniać kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.


Rozmawiajmy z seniorami z naszego otoczenia, być może uchronimy ich przed podobną sytuacją w przyszłości. Warto wyczulić ich na telefony od obcych osób, na numery stacjonarne. Można także rozważyć zmianę numeru telefonu seniora lub wymianę aparatu stacjonarnego na komórkowy.

  • Slajd na prezentacji, o której opowiadała policjantka.
  • Uczestnicy spotkania prowadzonego przez rybnicką policjantkę.
  • Policjantka opowiada o metodach oszustów.
  • Uczestnicy z zaciekawieniem słuchają wystąpienia policjatki.
  • Policjantka opowiada o zasadach bezpieczeństwa, do których należy się stosować.
  • Policjantka prezentuje podstawowe zasady poczucia bezpieczeństwa.
  • Obecni na miejscu seniorzy słuchają wystąpienia rybnickiej policjantki.
  • Policjantka omawia sposoby unikania zagrożeń.
  • Policjantka swoje wystąpienie poparła prezentacją.
Powrót na górę strony