Hejt i mowa nienawiści - reagujmy!
Hejt to zjawisko, które może dotknąć każdego. Przestępstwa z nienawiści są szczególnym rodzajem przestępczości. Ich ofiarami mogą być osoby, które posiadają niezbywalne cechy takie jak rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, czy inne podobne. Nie bójmy się reagować, gdy jesteśmy ofiarami lub świadkami mowy nienawiści.
Hejt może objawiać się poprzez błędne stereotypy, wszelkiego rodzaju uprzedzenia, dyskryminację, wrogość czy nienawiść do innych osób. Mimo odpowiedzialności karnej za takie czyny wciąż dochodzi do naruszeń prawa związanych z mową nienawiści.
Często młodzież i dzieci mogą stać się ofiarami hejtu. Szczególnie w internecie, gdzie spędzają wiele czasu. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć na różnych portalach i witrynach niemal każdego.
Dlatego bardzo ważna jest reakcja. Istotne jest to, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Właściwe działanie może pomóc uchronić nas oraz naszych bliskich przed hejtem, który nie raz tragicznie odbija się na jego ofiarach. Przede wszystkim młodzież powinna pamiętać, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami lub szkolnym pedagogiem. Sprawcy takich czynów natomiast muszą pamiętać o konsekwencjach stosowania cyberprzemocy i działalności polegającej na hejcie w internecie oraz poza nim.
Pamiętajmy o wzajemnym szacunku!