Wiadomości

Zima powróciła! Reagujmy na osoby leżące na ulicy - nie bądźmy obojętni!

Data publikacji 09.01.2024

Jeśli zauważymy osobę leżącą na ulicy, parkingu lub chodniku, w parku, albo innym miejscu - reagujmy. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy w ostatnich dniach temperatura spadła zdecydowanie poniżej 0 stopni. Pomagajmy i informujmy odpowiednie służby!

Temat ten jest bardzo istotny szczególnie teraz, gdy ze względu na bardzo niską temperaturę, wiele osób jest narażonych na wychłodzenie. Przede wszystkim bezdomni, ale to nie jedyna grupa. Są jeszcze na przykład osoby chore na cukrzycę, które także mogą zasłabnąć na ulicy. Szczególnie podczas mrozów, które aktualnie nam towarzyszą, bardzo ważne jest, abyśmy reagowali na wszelkie nietypowe sytuacje, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu innych osób. Do takich na pewno zalicza się wydarzenie, w którym spotkamy leżącą osobę na ziemi. Zastając taki widok, powinniśmy natychmiast reagować.

Pamiętajmy o tym, że nie każdy przechodzień, który leży na ulicy, czy śpi na ławce, jest pod wpływem alkoholu. Mało tego, pomocy należy udzielić każdej osobie. Wystarczy wykonać telefon alarmowy 112, a być może dzięki temu uratujemy czyjeś życie bądź zdrowie. Dlatego reagujmy. Pamiętajmy, że pomoc nic nie kosztuje, a dzięki naszym działaniom możemy uratować czyjeś życie.

Ponadto pamiętajmy, że noce są coraz chłodniejsze, a temperatura w ciągu dnia utrzymuje się zdecydowanie poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci każdego roku sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 oraz z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także numeru 986, dzięki któremu skontaktujemy się ze Strażą Miejską.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Powrót na górę strony