Wiadomości

Podsumowanie akcji "Trzeźwość"

Data publikacji 09.01.2024

Wczoraj, 8 stycznia na terenie całego województwa śląskiego w godzinach wczesnoporannych policjanci prowadzili akcję „Trzeźwość”. Jej celem było zatrzymanie jak największej ilości nietrzeźwych kierujących. Mundurowi z Rybnika ujawnili 2 osoby, które kierowały swoimi pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Akcja rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych i zakończyła o godzinie 12:00. Juz od 4:00 policjanci pracowali nad poprawą bezpieczeństwa polegającą na eliminacji nietrzeźwych kierujących z naszych dróg. Nietrzeźwi kierowcy mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń drogowych. Ich nieodpowiedzialność jest niebezpieczna nie tylko dla nich, ale także innych, niewinnych osób poruszających się po drogach. Jazda w stanie po użyciu alkoholu, albo w stanie nietrzeźwości niesie za sobą wielkie ryzyko i naraża na konsekwencje prawne, ale także zdrowotne. W najgorszym wypadku może doprowadzić do utraty życia - zarówno kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Niestety, mimo wielu apeli i stosowanej profilaktyki wciąż zdarzają się osoby, które wsiadają za kółko na "podwójnym gazie". Tak było także wczoraj. W trakcie działań "Trzeźwość" mundurowi przeprowadzili 793 badania trzeźwości. W 2 przypadkach wynik badania był pozytywny.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, zapłata świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Natomiast za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych a mogąca sięgać kwoty nawet 30000 złotych lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a do tego 15 punktów karnych.

Kolejny raz apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialne zachowanie i zdrowy rozsądek. Zwracamy się także do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez pijanych kierowców!

  • Policjant stoi przy drodze przed radiowozem. Trzyma w ręku latarkę i obserwuje ulice.
  • Kierowca dmucha w urządzenie do badania stanu trzeźwości.
  • Wynik badania na urządzeniu.
  • Policyjna latarka, czapka i urządzenie do badania stanu trzeźwości.
  • Policjant sprawdza trzeźwość kierującego.
  • Policjant sprawdza stan trzeźwości przejeżdżających kierowców.
Powrót na górę strony