Wiadomości

Podsumowanie działań "Trzeźwość"

Data publikacji 16.04.2024

Wczoraj od godziny 4.00 na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego policjanci wydziału ruchu drogowego, prowadzili akcję „Trzeźwość”. Działania miały na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach, poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy pijanym kierowcom. Stwarzają oni zagrożenie nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Niestety, mimo wielu apeli i stosowanej profilaktyki wciąż zdarzają się osoby, które wsiadają za kółko na "podwójnym gazie". W trakcie działań "Trzeźwość" mundurowi przeprowadzili ponad 500 badań trzeźwości. Stróże prawa zatrzymali 4 kierowców pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego.

Po godzinie 5.00, na ulicy Rybnickiej w Lyskach mundurowi zatrzymali kierującego volkswagenem. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 42-letniego mieszkańca powiatu rybnickiego. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie ponad pół promila alkoholu. Z kolei tuż przed 6.00, w Rybniku na ulicy Niepodległości policjanci z rybnickiej drogówki zatrzymali 43-letniego mieszkańca Rybnika. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie ponad promil alkoholu. Kolejnym z zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu okazał się 42-latek, mieszkaniec powiatu rybnickiego. Do zatrzymania kierującego osobówką doszło przed godziną 08.00 w Rybniku na ulicy Willowej. Mężczyzna kierował pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu (0,4 promila). O godzinie 08.00 w Rybniku, na ulicy Strażackiej stróże prawa zatrzymali kierującego volkswagenem. Okazało się, że 35-latek również był pod wpływem alkoholu. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie 1,2 promila alkoholu.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, zapłata świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych a mogąca sięgać kwoty nawet 30000 złotych lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a do tego 15 punktów karnych.

Kolejny raz apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialne zachowanie i zdrowy rozsądek. Zwracamy się także do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez pijanych kierowców!

Powrót na górę strony