Za nami debata „Wyłącz hejt – Włącz szacunek”
Za nami debata „Wyłącz hejt – Włącz szacunek”. Wydarzenie odbyło się 25 kwietnia 2024 roku w auli Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku przy ul. Szafranka 7. Inauguracji debaty dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku — kom. Damian Przybyła, który przywitał zgromadzonych gości oraz zwrócił uwagę na główne aspekty mowy nienawiści i hejtu wśród młodzieży i dzieci. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, psychologowie oraz członkowie zespołów interdyscyplinarnych z miasta Rybnika i powiatu rybnickiego.
Inauguracji debaty dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku — kom. Damian Przybyła, który przywitał zgromadzonych gości oraz zwrócił uwagę na główne aspekty mowy nienawiści i hejtu wśród dzieci i młodzieży Następnie głos zabrał Michał Adamus — Prezes Fundacji Eltrox Razem Bezpieczniej, który zwrócił uwagę, jak ważne jest uświadomienie młodzieży szkolnej, jakie zagrożenia wynikają z hejtu oraz wskazanie miejsc, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku stania się ofiarą nienawiści. Następnie podczas ewentu mł. asp. Lesław Mandrela poruszył i omówi aspekty prawne dotyczące mowy nienawiści i hejtu wśród najmłodszych. Z kolei Pani psycholog Agnieszka Michel zwróciła uwagę na tematykę perswazji i manipulacji w nowych mediach.
W dalszej części debaty Pan Artur Zdrzałek – Kurator specjalista II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej ds. Rodzinnych i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rybniku omówi rolę kuratora w przeciwdziałaniu występowania zjawiska hejtu i poruszy zagadnienia profilaktyki wtórnej. Kurator sądowy zaakcentował iż hejt, to zjawisko, które może dotknąć każdego. Przestępstwa z nienawiści są szczególnym rodzajem przestępczości. Ich ofiarami mogą paść osoby z powodu swojej rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, języka, koloru skóry, religii, niepełnosprawności, czy wielu innych cech. Nie bójmy się reagować, gdy jesteśmy ofiarami lub świadkami mowy nienawiści. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, psychologowie oraz członkowie zespołów interdyscyplinarnych z miasta Rybnika i powiatu rybnickiego.