Wiadomości

Stop pijanym kierowcom!

Data publikacji 30.10.2024

Tylko w miniony weekend śląscy policjanci zatrzymali aż 98 kierujących pod wpływem alkoholu. W czasie zbliżającego się święta wszystkich świętych, mundurowi w szczególności będą sprawdzali stan trzeźwości kierowców. Konsekwencje dla osób siadających za kierownicę na „podwójnym gazie” będą bardzo dotkliwe.

Policjanci każdego dnia sprawdzają trzeźwość kierowców na drogach, uniemożliwiając dalszą jazdę tym, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem narkotyków. Tylko w tym roku na drogach województwa śląskiego policjanci zatrzymali już ponad 9200 kierujących pojazdem znajdując się pod wpływem alkoholu.

O konsekwencjach, jakie czekają takich kierowców przekonał się 18-latek, który prowadził swój pojazd w Częstochowie na ulicy Gaczkowskiego. Nastolatek, będąc pod wpływem alkoholu, cofał i najechał na zaparkowany za nim samochód, tym samym spowodował zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci zbadali trzeźwość męzczyzny - wynik wskazał ponad promil alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo stróże prawa zatrzymali mu prawo jazdy, które, jak się okazało, odebrał zaledwie... dzień wcześniej. Mężczyzna przewoził w samochodzie pasażera, co dodatkowo świadczy o jego skrajnym braku odpowiedzialności.

Obywatelskim ujęciem zakończyła się natomiast jazda 43-latka, który po pijanemu spowodował kilka kolizji na terenie Radzionkowa i Bytomia. Amator jazdy na "podwójnym gazie" miał 4 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu kara do 3 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także konfiskata pojazdu. O tym zdarzeniu więcej można przeczytać w komunikacie Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony obywatelskim ujęciem.

Kierowco! Nie warto ryzykować! Jeśli zamierzasz pić alkohol, lepiej zostaw kluczyki w domu albo oddaj je osobie, która będzie trzeźwa i bezpiecznie wróci samochodem. Wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu — nie ważne, w jakiej ilości — nigdy nie jest dobrym pomysłem. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Przypominamy!

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.
  • O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
  • Gdy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, jest to już przestępstwo, podlegające karze więzienia do 3 lat.
  • W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak nietrzeźwy wsiada za kierownicę. Nie bójmy się też zadzwonić na policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony