Za nami debata „Wyłącz hejt – Włącz szacunek”
Za nami debata „Wyłącz hejt – Włącz szacunek”. Wydarzenie odbyło się w auli Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku. Zgromadzonych gości przywitał młodszy aspirant Lesław Mandrela, który zwrócił uwagę na główne aspekty mowy nienawiści i hejtu wśród młodzieży i dzieci. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, psycholodzy placówek oświaty oraz przedstawiciele instytucji kultury.
Debatę otworzyła znana wokalistka i autorka teksów, twórczyni Niebieskich Koncertów - pani Joanna Kondrat. Następnie starszy aspirant Dariusz Jaroszewski - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji rybnickiej komendy zwrócił uwagę, jak ważne jest uświadomienie młodzieży szkolnej o zagrożeniach wynikających z hejtu oraz wskazanie miejsc, gdzie ofiara nienawiści może uzyskać. Aspekty prawne dotyczące mowy nienawiści i hejtu wśród najmłodszych omówił aspirant sztabowy Leszek Niczek z Referatu do spraw Przestępczości Nieletnich.
W dalszej części debaty Prokurator - Marek Ratajczak z Prokuratury Rejonowej w Rybniku omówił rolę instytucji w przeciwdziałaniu występowania mowy nienawiści i hejtu. Jednocześnie podkreślił, że hejt to zjawisko, które może dotknąć każdego.
Głos zabrała również pani Alicja Satlawa-Janiec - psycholog, psychoterapeuta, specjalista uzależnień. Zaakcentowała ona, że przestępstwa z nienawiści są szczególnym rodzajem przestępczości. Ich ofiarami mogą paść osoby z powodu swojej rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, języka, koloru skóry, religii, niepełnosprawności, czy wielu innych cech. Pani psycholog przekonywała, że gdy jesteśmy ofiarami lub świadkami mowy nienawiści, nie należy bać się reagować.