Rybniccy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym
Rybniccy policjanci działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym dokonującą oszustw metodą "na policjanta" i "na wnuczka". W toku śledztwa policjanci zatrzymali 17 członków grupy i na poczet przyszłych kar zabezpieczyli gotówkę zatrzymanych o wartości blisko 400 tys. złotych, a także biżuterię i samochód. Śledczy odzyskali częściowo także mienie pokrzywdzonych. Sprawcom grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Rybniccy kryminalni przez rok prowadzili intensywnie czynności w ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Rybniku śledztwa, w sprawie grupy oszustów działającej na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i łódzkiego oraz wielu innych miejscowościach na terenie Polski.
Sprawcy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym dokonywali oszustw metodą "na wnuczka" i na "policjanta".
W tym celu inicjowali rozmowy telefoniczne, podczas których telefonujący przedstawiał się jako członek rodziny albo przedstawiciel służb lub organów państwowych i informował pokrzywdzonego, że jeden z członków jego rodziny spowodował wypadek.
Pokrzywdzeni otrzymywali informacje o konieczności zapłaty określonej kwoty. Oszuści za każdym razem instruowali swoje ofiary o sposobie przekazania im pieniędzy lub biżuterii. W ten sposób ofiary traciły oszczędności swojego życia.
Śledczy udowodnili sprawcom oszukanie przynajmniej kilkunastu osób na kwotę ponad poł miliona złotych.
Podejrzani w przestępczej działalności nie zajmowali się tylko i wyłącznie oszustwami. Sprawa z uwagi na rozbudowaną strukturę przestępczą miała charakter wielowątkowy i wielotomowy.
Członkom grupy w wieku od 18-38 lat udowodniono, że w latach 2023-2024 dokonali przestępstw przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu, za co usłyszeli łącznie 80 zarzutów, które dotyczyły między innymi prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, pobicia, spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, oszustw, rozboju, czy gróźb – w tym także z użyciem niebezpiecznych narzędzi.
Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli u sprawców kwotę blisko 400 tysięcy złotych, w tym także w walutach obcych. Ponadto policjanci zabezpieczyli biżuterię i samochód osobowy.
Akt oskrarżenia w sprawie trafił już do sądu. Zatrzymanym za popełnione przestępstwa przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Oszuści wciąż nie ustępują i próbują wyłudzić pieniądze lub cenne przedmioty od niewinnych osób.
Dlatego bardzo ważne jest, aby nie bać się zgłaszać podejrzanych zdarzeń.
Warto pamiętać, że Policja, a także inne instytucje nigdy nie poproszą o przekazanie majątku.
Pamiętajmy także o naszych najbliższych i seniorach, bo to oni najczęściej padają ofiarom oszustw.
Przypominajmy im o kwestiach bezpieczeństwa i właściwym postępowaniu w przypadku, gdy potencjalny oszust spróbuje się z nimi skontaktować.