Wiadomości

Bezpieczna Dzielnica

Data publikacji 13.04.2010

W poniedziałek, 12 kwietnia, w rybnickim magistracie oficjalnie podpisano program „Bezpieczna Dzielnica”. Stosowny dokument sygnowali: Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali oraz Komendant Miejski Policji w Rybniku, Krzysztof Sowula.

W poniedziałek, 12 kwietnia, w rybnickim magistracie oficjalnie podpisano program „Bezpieczna Dzielnica”. Stosowny dokument sygnowali: Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali oraz Komendant Miejski Policji w Rybniku, Krzysztof Sowula.

Oficjalne podpisanie programu „Bezpieczna Dzielnica” związane jest z kontynuacją współpracy samorządu miasta Rybnika z rybnicką policją. Mowa przede wszystkim o realizacji zawartego w lutym br. „Porozumienia w sprawie przekazania środków finansowych na rekompensatę pieniężną za czas służby policjantów przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji”.

Porozumienie zapewnia finansowanie przez miasto dodatkowych patroli pieszych policjantów w ramach zabezpieczonych przez Radę Miasta Rybnika środków w wysokości 40 tys. zł. Program „Bezpieczna Dzielnica” rozbudowuje założone porozumieniem współdziałanie.

Głównym celem działań jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców poprzez reakcję na wszystkie wykroczenia najczęściej występujące w życiu publicznym, a które swoją powszechnością zdecydowanie utrudniają życie obywateli. Realizując ten program – policjanci z absolutną konsekwencją będą reagować na przestępstwa i wykroczenia szczególnie uciążliwe społecznie, m. innymi akty wandalizmu, bójki i pobicia, kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia ciała, rozboje, a także zaśmiecanie miejsc publicznych, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, używanie słów nieprzyzwoitych w miejscach publicznych, zakłócanie spokoju i porządku publicznego.

Jednym z istotnych elementów programu jest uświadamianie społeczności lokalnej o szczególnej roli reakcji obywateli na zdarzenia celem zmniejszenia zagrożenia przestępczością, wykroczeniami oraz patologiami społecznymi, a także propagowanie wśród mieszkańców idei nie pozostawania obojętnym na łamanie prawa. Zwracanie uwagi na popełniane przestępstwa, wykroczenia oraz podniesienie świadomości społeczeństwa o istniejących zagrożeniach oraz wiedzy na temat skutecznych możliwości przeciwdziałania im w znacznym stopniu powinno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Istotnym zadaniem jest również edukacja społeczności lokalnej w zakresie obowiązującego porządku prawnego.

Powrót na górę strony