Wiadomości

Nie dajmy się oszukać

Data publikacji 04.12.2012

Coraz częściej robimy zakupy przez internet, trzeba jednak pamiętać, że możemy tam natknąć się na oszusta, który sprzeda nam nieistniejący towar. Policjanci ostrzegają, że oszuści uaktywniają się szczególne w okresie przedświątecznym i noworocznym, gdy wiele osób szuka prezentów dla bliskich.

Coraz częściej robimy zakupy przez internet, trzeba jednak pamiętać, że możemy tam natknąć się na oszusta, który sprzeda nam nieistniejący towar. Policjanci ostrzegają, że oszuści uaktywniają się szczególne w okresie przedświątecznym i noworocznym, gdy wiele osób szuka  prezentów dla bliskich.

 Podczas robienia zakupów bardzo czesto kierujemy sie okazyjną ceną, takie podejście wykorzystują oszuści internetowi. Oferujac  do sprzedaży przedmioty, których tak naprawdę wcale nie posiadają. Oszuści, by złowić klienta, wykorzystują istniejące portale aukcyjne lub sklepy internetowe. Najczęściej oferują telewizory i sprzęt komputerowy, ale też telefony komórkowe, kosmetyki, zabawki i biżuterię. Ich oferty łączy zawsze okazyjna cena. Kupujący zwykle płaci za towar, zanim go otrzyma i przede wszystkim zanim go zobaczy.

Aby uniknąć oszustwa policja radzi:

 Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. 


• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. 

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. 

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. 

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. 

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. 

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"  

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Powrót na górę strony